Co warto wiedzieć o Andrzeju Gołocie?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 19/01/2024
Andrzej Gołota to postać doskonale znana wszystkim miłośnikom boksu w Polsce i na świecie. Walczący w wadze ciężkiej toczył wiele świetnych pojedynków, a także jako jeden z nielicznych Polaków miał szansę zostać mistrzem świata. Do dzisiaj kariera Andrzeja Gołoty budzi nostalgię w wielu osobach i jest obiektem westchnień. Wyjątkowo odporny na ciosy i bardzo silny świetnie radził sobie na światowych ringach przez wiele lat. Poznaj historię jednego z największych polskich pięściarzy.

Kariera sportowa

Andrzej Gołota swoją przygodę z boksem rozpoczął od startów amatorskich, w których stoczył aż 114 walk, z których 99 wygrał, 13 przegrał i 2 zremisował. Tak świetny bilans i wiele sukcesów na poziomie polskim i międzynarodowym otworzyło mu drzwi do boksu zawodowego. Swoją zawodową karierę rozpoczął w roku 1992. Od razu zaczął pokonywać kolejnych przeciwników, aby już w pierwszym roku odnieść siedem zwycięstw. Świetne wyniki notowane w kolejnych latach sprawiły, że Andrzej Gołota stał się cenionym pięściarzem na całym świecie i był coraz bliżej walki o mistrzostwo świata.

 

Jednymi z największych starć w karierze były pojedynki z Riddickiem Bowem. W pierwszej walce w roku 1996 Gołota został zdyskwalifikowany za ciosy poniżej pasa. Walka przyniosła mu mimo tego wiele pozytywnych opinii. Przez większość starcia bowiem przeważał i prowadził na kartach punktowych. Jeszcze tego samego roku odbyło się starcie rewanżowe. Andrzej Gołota dwukrotnie posłał swojego przeciwnika na deski, ale ponownie został zdyskwalifikowany za nieprzepisowe uderzenia poniżej pasa.

 

Dwie porażki nie przeszkodziły Gołocie stanąć w walce o tytuł Mistrza Świata federacji WBC. Zmierzył się z Lennoxem Lewisem, który jednak już w pierwszej rundzie znokautował Polaka.

 

Po tej walce Andrzej Gołota wracał jeszcze na ring i kilkukrotnie otrzymywał walki o pas mistrzowski. Kończyły się jednak przegranymi. Zdobywał jedynie pasy mistrzowskie Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej. Ostatecznie swoją karierę zakończył w roku 2014.

 

Jeżeli interesujesz się boksem i chcesz typować walki obecnych pięściarzy wagi ciężkiej to pozwala na to bukmacher ETOTO.

Doceniony przez świat bokserski

Mimo że Andrzej Gołota nigdy nie zdobył tytułu Mistrza Świata żadnej z organizacji, to z pewnością jest jednym z najbardziej cenionych pięściarzy lat 90. Toczył wyrównane walki z największymi legendami z tamtych czasów i wielokrotnie był bliski zwycięstwa. Dzięki swojej szybkości i sprytowi był w stanie zaskakiwać przeciwników i prowadzić pojedynki. Karierę Andrzeja Gołoty docenił nawet Mike Tyson, który w pozytywnych słowach wypowiadał się o Polaku.

 

Firma bukmacherska ETOTO Zakłady Bukmacherskie oferuje w Polsce legalne zakłady bukmacherskie. Zezwolenie nr.: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;

Gra u nielegalnych bukmacherów jest niezgodna z prawem i uczestnictwo w takiej grze zagrożone jest wysoką karą finansową. Zakłady bukmacherskie mogą doprowadzić do uzależnienia. 18+
Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Artykuł sponsorowany