Dobra prezentacja to podstawa sukcesu

kategoria: Technologia   dodane: 30/07/2021
Przeprowadzenie wykładu naukowego, konferencja firmowa, rozmowa rekrutacyjna, promowanie produktu lub usługi. Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia mają jeden wspólny mianownik - najczęściej wymagają przeprowadzenia prezentacji multimedialnych.

Wiele osób jest wzrokowcami.  Przeprowadzenie dobrej prezentacji jest kluczowe w przedstawieniu danego zagadnienia. Jakich narzędzi użyć i jakie zasady powinny zostać zastosowane, aby stworzyć dobrą prezentację multimedialną? Zaczynamy ! 

Microsoft office

Pakiet Microsoft office umożliwia stworzenie prezentacji multimedialnych dzięki programowi PowerPoint. Jest to program umożliwiający bezproblemowe stworzenie pokazu slajdów. 

Zasady dobrej prezentacji multimedialnych

Istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym nasza prezentacja będzie dobrze skonstruowana, przejrzysta i interesującą.

1. Slajd tytułowy

Należy stworzyć okładkę prezentacji. Na pierwszym slajdzie powinien znaleźć się tytuł oraz imię i nazwisko autora. Należy zadbać o szczegóły tego slajdu, ponieważ to on wywołuje w odbiorcach tzw. " pierwsze wrażenie".

2. Stwórz agendę

Microsoft office i jego program PowerPoint umożliwia stworzenie agendy. Jest to spis treści, które zawiera nasza prezentacja. Pozwoli to słuchaczom wstępne zorientować się jak będzie wyglądał przebieg całej prezentacji.

3. Ogranicz ilość tekstu na slajdach

To priorytetowa zasada, którą powinno się zastosować w celu uzyskania dobrej prezentacji multimedialnej. Jest to podstawowy błąd, który popełniają autorzy. Slajdy mają za zadanie wprowadzić odbiorcę do tematu, omówić najistotniejsze kwestię, ukazać swego rodzaju skrót. Zilustrować to, o czym mówi prelegent. Informacje zawarte na slajdach należy rozwinąć ustnie. Bardzo często jednak, w obawie przez stresem i luką w pamięci, lubimy zapełnić cały slajd tekstem, a potem go czytać. Widzowie są znudzeni i nie wiele wyniosą ze spotkania. 

4. Jednolitość

Dobra prezentacja do prosta prezentacja. Microsoft Office świetnie wspiera tworzenie takich prezentacji. Należy zastosować jeden styl do wszystkich slajdów. Nie wskazany jest wybór różnego tła i kolorów dla poszczególnych slajdów. To dekoncentruje słuchacza i zabiera jego uwagę.

5. Multimedia

W swojej prezentacji umieszczaj multimedia. Znakomicie urozmaicają całą prezentacje. Słuchacze nie popadają w rutynę. Krótki filmik jest świetnym przerywnikiem.

6. Sprzęt elektroniczny

Aby przeprowadzić prezentacje multimedialną wystarczy posiadać mini pc. Na salach konferencyjnych są dostępne przewody z odpowiednim wejściem pasującym do pc, dzięki którym podłączamy nasz komputer do rzutnika. Na stronie https://www.morele.net/ można znaleźć wiele innych przydatnych narzędzi do przeprowadzenia prezentacji. Bardzo przydatnym narzędziem jest wskaźnik, który zwraca uwagę słuchaczy dokładnie na to, co planuje autor. Z kolei pilot do prezentacji umożliwia nam swobodne poruszanie się po pomieszczeniu bez konieczności ciągłego siedzenia za komputerem. Dzięki temu o wiele łatwiej nawiązać kontakt z publicznością.

7. Slajd końcowy

Kończąc prezentacje podziękuj za poświęcony czas i uwagę. Zamieść dane kontaktowe. Jest to schludne zakończenie twojej pracy i całej prezentacji.