Lunapark to największy park rozrywki. W Polsce jest ich ponad 10. każdy z nich znajduje się w innym zakątku kraju. Na tym terenie zgromadzone są atrakcje rozrywkowe takie jak: kolejki górskie, karuzele, diabelski młyn, strzelnice, trampolina, huśtawki, zjeżdżalnie, grota strachu czy symulatory ruchu. To tylko kilka z wymienionych punktów, które zapewniają adrenalinę. Bilety wstępu upoważniają do skorzystania z wszystkich atrakcji. Można oczywiście kupić bilety na wybrane, ale niezbyt się to opłaca. Dzieci, które mają poniżej 140 cm wzrostu mają wejścia za darmo. Dotyczy to głównie karuzeli. Na terenie lunaparku skorzystać można z punktów gastronomicznych czy sklepów z zabawkami.
Wesołe miasteczka dzielą się na trzy kategorie. Jedną z nich są parki przyjezdne. Organizatorzy podróżują z atrakcjami po całym państwie i udostępniają chętnym kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi. W mniejszych miastach robi to duże wrażenie i pojawiają się wtedy tłumy. Kolejną kategoria są parki rozrywki, na terenie których musi być jak najwięcej atrakcji, które są najlepiej rzadko spotykane. Muszą dostarczać ogrom adrenaliny oraz wzbudzać zainteresowanie wśród społeczeństwa. Im więcej klientów, tym lepiej. Prawdę mówiąc, chętni na takie atrakcje zawsze się znajdują, więc parki rozrywki nie mogą narzekać na słabe zarobki. Ostatnią i najciekawszą kategorią są parki tematyczne, które stawiają na bogactwo dekoracji. Skupione są na konkretnym temacie i chcą jak najbardziej do niego nawiązywać. Inspiracją są często historie miast.
Pierwszy lunapark w Polsce powstał już w 1929 roku w Poznaniu. Wtedy po raz pierwszy użyto określenia „wesołe miasteczko”. Każdy z tych parków rozrywki wyróżnia się innym programem, sposobem organizacji oraz liczbą atrakcji. Oferują ponad 30 różnych rodzajów rozrywki.
Nawet jeśli pogoda nie jest najpiękniejsza, chętni zawsze się znajdą. Urządzenia są tak dostosowane, że mogą działać w różnych warunkach atmosferycznych. Niektóre znajdują się strefach zamkniętych, inne posiadają zadaszenia. Rodziny wybierają się w te miejsca głównie ze względu na dzieci, ponieważ to one są przede wszystkim żądne wrażeń. Jeśli jest się w młodszym wieku, nie ma się jeszcze takiej świadomości, że coś złego może się wydarzyć. Żyje się wtedy w głównej mierze adrenaliną, której w lunaparku nie brakuje.
Przed dojazdem do celu trzeba się przygotować, że jest to bardzo oblegane miejsce i przed samym wjazdem mogą pojawić się długie korki. To samo dotyczy ogromnych kolejek, w których czeka się, by móc skorzystać z tych najpopularniejszych atrakcji, więc trzeba zaopatrzyć się w cierpliwość.
Lunapark jest jedną z najbardziej emocjonujących form rozrywki. Przyjeżdżają tam osoby z całego świata, by móc doświadczyć nowych wrażeń. Przed przyjazdem trzeba się jednak zastanowić czy walka ze strachem będzie wygrana i czy skorzysta się z wymarzonych atrakcji bezproblemowo.