Piękna grecka wyspa.
Salamina
Salamina (znana także jako Salamis, Koulouri, Sciaras albo Kychira - ta ostatnia nazwa pochodzi od imienia matki pierwszego króla Salaminy) jest największą wyspa archipelagu wysp Sarońskich. Salamina liczy 95 km. kw. Populacja wyspy liczy 23 tys. mieszkańców. Stolicą wyspy jest miasto Koulouri (oficjalnie zwane Salamina). Najważniejszym węzłem komunikacyjnym jest port Paloukia, odległy tylko o 1 milę morska od Pireusu. Oprócz przystani promowej (2-ga co "częstotliwości" w kraju - co 15 minut odjazd promu do Pireusu). W Paloukii mieści się tu także główna baza marynarki wojennej Grecji. W kwietniu 1941 niemieckie lotnictwo zaatakowało bazę w Salaminie zatapiając pochodzące z początku wieku pancerniki Kilkis (dawniej USS Idaho) i Lemnos (dawny USS Missisipi). W Paloukii mieści się także muzeum morskie. Inne ważniejsze miejscowości na wyspie to Abelakia, Eandio, Selinia, Kaki Vigla, Karakiani i Peristeria.
Salamina jest miejscem urodzenia mitycznego bohatera -Ajaksa. Inną znana postacią związaną z Salaminą jest urodzony tu antyczny poeta i dramatopisarz Eurypides. Najważniejszym historycznym zdarzeniem była bitwa rozegrana we wrześniu 480 r. p.n.e. w cieśninie pomiędzy Pireusem i Salaminą. Wódz Ateński - Temistokles dzięki zastosowaniu elastycznej taktyki ataku, podwodnym taranem i znajomości terenu zatopił 200 z 500 z przeważającej liczebnie floty perskiej (dowodził z lądu król Kserkses) uniemożliwiając inwazję Persów na Ateny (straty Greków wyniosły 40 okrętów z 200).
Ważne miejsce w gospodarce wyspy zajmuje przemysł stoczniowy i rybacki. Flota rybacka jest największa w Grecji. Flota promowa to ponad 30, w większości nowoczesnych jednostek. Oprócz żeglugi, wielu pracowników zatrudnia 8 miejscowych stoczni. Produkowane są tam m. in.. tradycyjne drewniane łodzie z Salaminy zwane Trata.
Komentarze (8)