Tradycyjnie obyczaj kiszenia kapusty odbywa się późną jesienią. Brała w nim udział cała wieś. Mężczyźni znosili główki do izby, a kobiety szatkowały kapustę. Beczkę wyparzano, na dnie układano liście chrzanu. Następnie wkładano warstwami kapustę, która dla smaku nasionami kopru, kminku, dodawano drobno pokrojona marchew i dzikie jabłka. Kolejne warstwy kapusty udeptywano lub ubijano drewnianym tłuczkiem. Napełnioną beczkę obciążano kamieniami i nakrywano drewnianym wiekiem. Beczkę stawiano w ciepłej izbie do czasu, aż zaczął wydzielać się sok. Następnie przetaczano je do komory lub sieni gdzie kapustę czerpano w miarę potrzeb.
Wierni tym tradycjom w dniu 11 grudnia 2014 roku w ZSRCKU w Przemystce uczniowie klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Kołem Gospodyń Wiejskich w Byczynie reprezentowanego przez Panie : Annę Kapuścińską, Helenę Ziemniakiewicz, Krystynę Kołudkiewicz odtworzyli w stołówce Internatu szkolnego obrzęd kiszenia kapusty.
Należy nadmienić, że Pani Anna Kapuścińska prowadząca ten obrzęd jest członkiem Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie i w ramach akcji tego TMK Ocalić od zapomnienia stara się przybliżać jak to kiedyś bywało. Naczynia i sprzęt do kiszenia kapusty udostępniła Kujawska Izba Tradycji.
Obrzędowi kiszenia kapusty towarzyszyła muzyka ludowa i przyśpiewki a młodzież w strojach ludowych mogła poczuć się jak w minionej epoce i doświadczyć dawnej obyczajowości ludowej
Niech radość umila Ci każdą chwilę.
✬ Pozdrawiam cieplutko i nieśmiało zapraszam do siebie✬ Ania
Aha slajdzik prima sort, a ta muzyka wprost uwielbiam:)
Komentarze (2)