Wypływając z przystani szybko pokonujemy pierwsze zakole i pozostawiamy po lewej stronie najpierw Macelową Górę, a następnie zabudowania Sromowiec Średnich. Za Sromowcami Dunajec rozdziela się na dwa koryta. Trasa spływu prowadzi prawą odnogą wcinając się na terytorium Słowacji. Nurt Dunajca na tym odcinku nie jest jeszcze zbyt gwałtowny.
Wkrótce Dunajec zwraca się w kierunku północnym i następuje jeden z ciekawszych widokowo fragmentów spływu. Na wprost otwiera się piękna panorama na masyw Trzech Koron zwieńczonych strzelistymi, wapiennymi turniami. Jednocześnie po lewej stronie mijamy uroczo położone Sromowce Niżne, zaś po prawej zostawiamy słowacką wieś - Czerwony Klasztor, w której znajduje się słowacka przystań.
przełomU stóp Trzech Koron rozpoczyna się właściwy Przełom Dunajca. Nurt nabiera nagłego przyspieszenia, a po obu stronach rzeki wyrastają skaliste zbocza. To właśnie tutaj zaczyna się fragment, na którym flisacy zadają słynne zagadki dotyczące stron, po której zostaną minięte poszczególne szczyty. Słowackim brzegiem, kilka metrów powyżej Dunajca biegnie równolegle trasa turystyczna ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Dunajec opływa kolejno Klejową oraz Holicę, w której zboczach wznoszą się skałki zwane Siedmioma Mnichami.
Wijąc się pośród pienińskich szczytów Dunajec zostawia po lewej stronie ujście Pienińskiego Potoku i przewija się pod imponującą, strzelistą iglicą Sokolicy. Na zakolu po minięciu Sokolicy przepływamy nad najgłębszym miejscem na całej trasie spływu. Po wykonaniu gwałtownego zwrotu dopływamy do końcowej przystani słowackiej. Za przystanią przepływamy obok turystycznego przejścia granicznego. Granica polsko - słowacka opuszcza tutaj Dunajec i odbija w prawo. Z wolna wypływamy ze skalistego wąwozu mijając jeszcze przeprawę turystyczną na Dunajcu. Nurt łagodnieje i w przeciągu kilku minut dopływamy do przystani w Szczawnicy. Dalej w kierunku Krościenka Dunajec płynie szerokim korytem równolegle do trasy samochodowej. Przystań końcową w Krościenku zlokalizowaną przy moście na Dunajcu osiąga się po około 30 minutach, licząc od przystani w Szczawnicy.
Niech czas Wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy a wszystkie nasze życzenia aby okazały się do spełnienia ... aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości ... abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności a niech symbol Boskiego Odrodzenia będzie dla nas - celem do spełnienia.WESOŁYCH ŚWIĄT! 555555...zostawiam.
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".Pozdrawiam 5555555 Halina
Cudowna wycieczka . Piękny,ciekawy opis. Polecam . Nabrzeże miejscami ma fascynującą budowlę,piękne wille. Tego 40 lat temu,gdy ja płynęłam nie było. Dzięki Tobie Leszku na nowo odkrywam jak piękną jest Polska.I muzyka tak pozytywnie nastraja.Czekam na następne śliczne slajdy.
Zdrowych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego nastroju, serdecznych
spotkań z najbliższymi oraz
Wesołego Alleluja! 55555 zostawiam hania
WESOŁYCH ŚWIĄT DLA CIEBIE I TWOJEJ RODZINY. Na stole święcone, a obok baranek, Koszyczek pełny barwnych pisanek I tak znamienne w polskim krajobrazie W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. Zielony barwinek, fiołki i żonkile - Barwami stroją uroczyste chwile. W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie, Gdy wielkanocne na stole śniadanie. SUPER SLAJDZIK BARDZO MI SIĘ PODOBAŁ, Z WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ GO OGLĄDAŁAM. POZDRAWIAM MILUTKO I ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO DOBREGO...H.M.M.
Komentarze (9)