5 inwestycji dla początkujących

kategoria: Ciekawostki   dodane: 11/12/2020
Inwestowanie jest w tej chwili koniecznością. Po prostu, nasze ciężko zarobione pieniądze, które leżą na kontach, nie tylko nie przynoszą żadnych zysków, ale wręcz generują straty, bo zjada je galopująca inflacja. Z roku na rok ich moc nabywcza słabnie, dlatego musimy jak najszybciej zmusić nasze pieniądze do pracy.

Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie to nic innego jak pewna forma użyczenia naszych pieniędzy w celu wykonania operacji finansowych. Niestety, praktycznie zawsze wiąże się to z ryzykiem straty mniejszej czy większej części kapitału. Zwykle, im ryzyko większe, tym inwestycja bardziej zyskowna. Dlatego zanim zdecydujemy się na inwestycje, zastanówmy się, jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść.

1. Flip na nieruchomości

To dobra inwestycja, pod warunkiem, że dysponujesz sporą kwotą, najlepiej w gotówce i masz czas. Polega na kupieniu taniego lokalu, szybkim remoncie i jeszcze szybszej sprzedaży. Zysk, przy założeniu, że kupisz okazyjnie, a cześć remontu wykonasz samodzielnie, powinien być spory. Niestety niemałe jest także ryzyko. Okazyjna cena nieruchomości może oznaczać wiele wad, które podniosą koszty remontu powyżej przewidywań. Z kolei problem ze sprzedażą powoduje niepotrzebne ponoszenie dodatkowych opłat, wynikających z konieczności utrzymania lokalu.

2. Nieruchomość pod wynajem

To bodaj ulubiona inwestycja Polaków. Trzeba przyznać, że zakup mieszkań pod wynajem cieszył się ogromną popularnością, choć tegoroczna pandemia wielu inwestorów wpędziła w kłopoty. Nie zmienia to postaci rzeczy: atrakcyjna lokalizacja, dobra cena i gotówka, potrzebna na zakup, sprawiają, że nadal to dobra metoda na zainwestowanie pieniędzy. Przeszkodą może być tylko wysoki próg wejścia w inwestycję.

3. Fundusze inwestycyjne

Szczególnie te, które opakowane są w IKE i IKZE. Nadal niechętnie odkładamy pieniądze z myślą o przyszłej emeryturze i niechętnie korzystamy z tych form. Tymczasem, to doskonałe rozwiązanie na inwestowanie nawet niewielkich kwot, zwłaszcza, że nigdzie nie jest powiedziane, że musimy trzymać w nich środki aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Owszem, to w tym wariancie inwestycja jest najbardziej opłacalna, ale pieniądze możemy wycofać w każdej chwili.

4. Złoto

Najlepsza inwestycja na tzw. trudne czasy, które zdaje się w tym roku nadeszły. Świadczyć o tym może fakt, że czas oczekiwania na realizację zamówienia na fizyczne złoto wynosił w najgorętszym momencie prawie rok. Po prostu, złoto praktycznie nie traci na wartości (rzecz jasna w długim terminie) i jest jedynym stabilnym instrumentem finansowym dla tych, którzy nie darzą specjalnym zaufaniem rządzących i systemów państwowych.

5. Giełda

Giełda przynosi zyski i wie o tym każdy, kto ogląda amerykańskie seriale. Przynosi także straty, ale próg wejścia jest stosunkowo niewielki, a więc ryzyko wcale nie musi być duże. Wystarczy założyć rachunek maklerski, aby rozpocząć inwestowanie i zarabiać. Klucz do sukcesu to dywersyfikacja i to zarówno w zakresie posiadanych akcji, jak i w czasie ich zakupu.