Kino samochodowe – dlaczego warto z niego korzystać?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 05/07/2022
Kino samochodowe w głównej mierze kojarzy się z Hollywoodem, miłością i wieczorami. To popularny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi czy z ukochaną osobą. Tego typu seanse są organizowane w Polsce od dłuższego czasu. Mają sporo zalet, jednak wyodrębnić można również wady.

Okres, w którym kino samochodowe stało się najbardziej popularne to lata 50. i 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Tam wówczas funkcjonowało aż około 5000 kin. Natomiast w Polsce pierwsze takie kino zostało uruchomione w Warszawie w 1994 roku przez Rafała Wnuka i Dariusza Krzysztofa Zawiślaka. Najpopularniejszym wtedy filmem był „Cztery wesela i pogrzeb”, który został puszczony przedpremierowo. Ludzie tak bardzo chcieli tego doświadczyć, że samochody, które oczekiwały na wjazd, zablokowały ulice. Miasto stanęło w miejscu.

 

Bardzo ciekawe jest to, że w kinie samochodowym dźwięk odbierać można za pomocą radioodbiorników zamieszczonych w autach. Jednak jest jeden warunek do spełnienia zanim się przyjedzie na miejsce, aby legalnie odbierać dźwięk, konieczna jest zgoda Urzędu Komisji Elektronicznej. Jednak spokojnie, organizatorzy dobrze znają przepisy, więc po przyjeździe na miejsce wszystko jest już załatwione i można spokojnie cieszyć się seansem.

 

W kinie samochodowym ekran jest bardzo duży, dlatego by każdy z widzów miał „równe szanse” w obejrzeniu filmu. Pokazy są realizowane we wszystkich miastach w Polsce. Można nawet specjalnie zamówić taką atrakcję na jakieś wydarzenie. Koszta zaczynają się od 2000 zł, jednak uzależnione są od wielu czynników: czas trwania filmu, ilość filmów, wielkość ekranu – to wszystko jest do ustalenia z organizatorami. Dla chcącego, nic trudnego – wystarczy odpalić silnik auta i przyjechać na konkretny parking a wszystko już będzie czekało.

 

Kino samochodowe podobne jest do kina plenerowego, gdzie oglądający rozkładają się na leżakach. W aucie natomiast można skorzystać z tradycyjnego usadowienia, czyli oglądać przez przednią szybę (pamiętać trzeba, że należy zadbać o jej czystość) lub śledzić film z bagażnika auta, rozkładając tylne siedzenia. Wybór należy do widza, najważniejsze, aby było komfortowo. Kolejną różnicą jest to, że na leżaku wystarczy zająć miejsce i od razu słychać film, a w samochodzie należy ustawić radioodbiornik na odpowiedni kanał, bez tego całe wydarzenie byłoby bezsensowne, na szczęście wymyślono ten patent. Większość z kin, a nawet wszystkie przed każdym takim wydarzeniem uzyskują specjalne licencje filmowe oraz pozwolenie na użytkowanie wybranej przez siebie częstotliwości radiowej.

 

Kino samochodowe w dobie pandemii

 

Akurat podczas pandemii koronawirusa w Polsce kino plenerowe zyskało na dużej popularności. Kina tradycyjne były pozamykane, a później mogła do nich chodzić ograniczona liczba osób. Zatem organizatorzy kin samochodowych wpadli na idealny pomysł, aby z zachowaniem restrykcji i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, ludzie mogli oglądać filmy w plenerze. Można było wyróżnić wiele zalet: zabranie dzieci na seans nie było problemem, bo nawet najmłodsi, którzy byli zmęczeni mogli spać na tylnych siedzeniach auta, większa prywatność oglądających również była zapewniona, można było swobodnie potrzymać się za rękę i czuć większa intymność. Ważna była również większa swoboda w zachowaniu. Jak wiemy i dobrze to znamy, lubimy sobie przekąsić coś podczas filmu. W tym wypadku szeleszczenie, chrupanie i inne dźwięki nie przeszkadzały wzajemnie oglądającym.