Ostre zapalenie oskrzeli. Praktyczne porady.

kategoria: Zdrowie   dodane: 16/12/2020
Ostre zapalenie oskrzeli jest ostrym zapaleniem dużych i średnich oskrzeli, a często także tchawicy (tracheobronchitis). Chociaż często umiarkowane, ostre zapalenie oskrzeli może być poważne dla osób osłabionych, jak również dla pacjentów z chorobami serca lub przewlekłymi chorobami płuc. Ostre zakaźne zapalenie oskrzeli jest częstsze zimą. Może wystąpić po przeziębieniu lub wirusowym zakażeniu nosogardła, gardła lub tchawicy. Zazwyczaj jest to spowodowane przez wirusy. Czynnikami predysponującymi są niedożywienie oraz narażenie na zanieczyszczenie powietrza i palenie tytoniu.

 

Symptomy.

 

Najpierw suchy, nieproduktywny kaszel, a następnie po kilku godzinach lub dniach lepka plwocina (śluz).

 

Często towarzyszy:

 

bóle głowy;

zmęczenie;

dreszcze i bóle;;

czasem gorączka.

 

Więcej informacji.

Z

powodu przerwania procesu oczyszczania oskrzeli przez rzęski zawarte w oskrzelach, bakterie nachodzą na oskrzela i powodują gromadzenie się śluzu i resztek komórkowych. Kaszel jest zatem bardzo ważny, aby umożliwić usunięcie tych wydzielin oskrzelowych.

U zdrowego dorosłego, ostre zapalenie oskrzeli goi się bez następstw w ciągu 10 do 15 dni. U osób cierpiących na rozedmę (jest to szczególna choroba płuc) może ona powodować niewydolność oddechową, która może być śmiertelna. Ostre zapalenie oskrzeli może być dramatyczne również u noworodków i niemowląt. Nie należy zapominać o ostrym zapaleniu oskrzeli, które w niektórych przypadkach, pozornie błahych, może czasem kryć w sobie stan astmatyczny.

 

Kiedy powinieneś skonsultować się z lekarzem?

 

W następujących przypadkach należy skonsultować się bezpośrednio z lekarzem:

 

niemowlęta, osoby starsze, słabe;

osoba z astmą lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli;

obecność gorączki;

świszczący lub sapiący ból;

krew w plwocinie;

utrzymywanie się kaszlu i obfitego śluzu.

 

Ostre zapalenie oskrzeli jest chorobą łagodną, ale może ukrywać poważniejszą chorobę. W razie wątpliwości ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

 

Jaką terapię powinienem podjąć?

 

Niektóre leki są wskazane w przypadkach przewlekłego zapalenia oskrzeli, aby złagodzić dyskomfort oddechowy spowodowany kaszlem, jak również inne objawy (ból głowy, gorączka).

Łączenie z innymi lekami uspokajającymi nie jest zalecane ze względu na ryzyko zwiększenia działania uspokajającego tego leku. Jeśli przyjmujesz lub ostatnio przyjmowałeś jakiekolwiek inne leki, w tym leki uzyskane bez recepty, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy przyjmować więcej niż 3 dni leczenia. Ten lek nie jest zalecany dla dzieci.

 

Aromaterapia.

 

Na przykład tymianek z liściem cząbru i eukaliptusem. W przypadku jakiegokolwiek zastosowania należy zwrócić się o poradę do aptekarza.

Tymianek z tymolem i rozmarynem 1,8-kineolem. W przypadku jakiegokolwiek zastosowania należy zwrócić się o poradę do aptekarza.

Osobie cierpiącej na ostre zapalenie oskrzeli zaleca się odpoczynek do momentu ustąpienia gorączki.

Antybiotyki nie są wskazane w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, z wyjątkiem osób z przewlekłą niewydolnością oddechową lub w przypadku ciężkiego zapalenia oskrzeli, gorączki z dużą ilością plwociny.

 

Higiena życia.

 

Należy upewnić się, że powietrze jest nawilżane i pije się dużo płynów (do 3 lub 4 litrów dziennie).

Zakryj usta, kiedy kaszlesz.

Regularnie wietrz swój dom, zarówno latem jak i zimą.

Postaraj się rzucić palenie i unikaj pomieszczeń pełnych dymu tytoniowego.